Haber

Kılıçdaroğlu’nun ‘Alevi’ videosundan sonra Davutoğlu’nun ‘Sünni’ videosu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesabından “Sünni” açıklamalı bir görüntü paylaştı.

Önceki gün Millet İttifakı Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Alevi” ifadesiyle bir görsel paylaşmış, görsel Twitter’da rekor sayıda görüntülenmişti.

‘ALEVİN HAKLARINI KORUMAK ÖNCELİĞİM’

Davutoğlu’nun konuşmasının bir bölümü şöyle:

“Dün Kemal Bey’in samimi videosunu izleyince aklıma medeniyetlerin ve kültürlerin harmanlandığı Anadolu’nun tarihi geldi. Torosların zirvesindeki Sünni, göçebe bir Türkmen ovasında doğdum. Horasan’ı taşıyan bir ovada doğdum. Anadolu’ya, böyle derdi anneannem.

Kemal Bey bir Alevi olarak duygularını içtenlikle ifade ederken, ben de bir Sünni olarak duygularımı ifade edeyim. 13. yüzyıl Anadolu’su, Sünni ve Alevi aynı bilgelerin saygı duyduğu bir Anadolu’ydu. Sünniler ve Aleviler için Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi idi. İsmini aldığım Hoca Ahmet Yesevi. Mevlana ve Hacı Bektaş-ı Veli, Sünnilerin ve Alevilerin ortak azizleriydi. Bizi kim böldü, kim böldü? Ve bu nehirleri tekrar nasıl bağlayacağız? Evet Sünniyim ama Alevi vatandaşlarımızın haklarını korumak ve savunmak öncelikli görevimdir.

Alevi dedelerimiz bana ‘Can Ahmet’ derler. Çünkü hiçbir zaman fark yaratmadığımı biliyorlar. Ancak bir Sünni olarak Kemal Bey’i çok iyi anlıyorum. Çünkü bir Sünni olarak bazen bu topraklarda kendimi dışlanmış hissettim. 28 Şubat’ta eşim ve kızlarım başörtülü oldukları için Sünni diye dışlandılar. Kemal Bey’e katılıyorum, sorun Alevilik değil Sünnilik. Can sıkıntısı, karşılıklı kimliklere saygı duyulan bir ortak kültür meselesidir. 100 yılda hepimiz acı çektik. Bu acıya bir son vermenin zamanı geldi.

Sünniler ve Aleviler, Türkler ve Kürtler Cumhuriyetimizin ikinci asrına omuz omuza gireceklerdir. Bu ülkenin eşit ve onurlu vatandaşları olarak.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu