Haber

HDP’nin “Demokratik Cumhuriyet Konferansı” İstanbul’da yapıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından İstanbul’da “Demokratik Cumhuriyet Konferansı” düzenlendi.

Bakırköy’deki İBB Cem Karaca Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, amaçlarının demokrasiyi geri dönülmez şekilde tesis etmenin yollarını birlikte aramak olduğunu söyledi.

Sancar, demokrasinin önünü açmanın, cumhuriyeti demokrasiyle buluşturmanın, bütünleştirmenin ve kopmaz bir bağ içine oturtmanın temel sorunlarla gerçekçi bir şekilde yüzleşmekten geçtiğini belirtti.

“İhtiyacımız olan, siyaseti tamamen özgürleştirmek, bireyi özgür kabul etmek, toplumda bu farklılıklar için eşit ve bir arada yaşama fırsatları yaratmak ve büyük bir barışı tesis etmektir. büyük barış ama bu temelde.Ancak eşit yaşamanın kurallarını oluşturduğumuzda farklılıklarımızı da kurabiliriz.Ancak özgürlüğü bu toplumun kurucu dinamiği haline getirdiğimizde herkesin özgürce konuşabildiği ve özgürce konuşabildiği bir yaşamı da kurabileceğiz. eşit hissetmek

“Kürt sorunu, cumhuriyet ile demokrasi arasındaki en büyük çatlaktır”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da demokratik cumhuriyetin tüm sorunları çözmenin anahtarı olduğunu belirtti.

Türkiye’de Kürt sorununa çözüm bulunmadığını belirten Buldan, şöyle devam etti:

“Bu ülkedeki bütün sıkıntıların kaynağı olan Kürt sorununun çözümsüzlüğü, cumhuriyetin demokrasi ile buluşmasının önündeki en büyük engellerden biridir. Kürt sorunu, cumhuriyet ile demokrasi arasındaki en büyük çatlağı oluşturmaktadır. Cumhuriyetin verdiği zararları ve cumhuriyetle bağlantılı olarak yaşananları tek tek saymak elbette ki zamanımıza değmez.” Bu günlerimize yetmez. Bu birliktelik temelinde bir toplumsal uzlaşmayı her zaman birlikte garanti altına alacağımızın teminatı olarak görülebilir. Bu nedenle sorunun demokratik bir analizi var, kalıcı bir barış, cumhuriyetin demokratikleşmesi açısından da tarihi bir rol oynayacaktır.”

gokceadahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu